Andrzej Heidrich w Galerii Bank & DM
Andrzej Heidrich znany jest głównie z tego, że od lat 70-tych do chwili obecnej zaprojektował wszystkie , znajdujące się w tym czasie w obiegu polskie banknoty. Jak się okazuje to tylko część wielkiego dorobku 85-letniego, wciąż aktywnego twórczo artysty. Około 1500 projektów okładek książkowych, kilkaset zilustrowanych książek, ponad 150 zaprojektowanych znaczków pocztowych , projekty orderów, herbów miast, kart pocztowych- to włączywszy np. szatę graficzną obecnie używanego paszportu podstawowe dane dotyczące jego artystycznych dokonań. Jego kunszt spowodował, że Narodowy Bank Polski od 50 lat powierza mu misję tworzenia banknotów a o jego ilustracje zabiegali najwięksi polscy literaci. Jest osobą niezwykle życzliwą i skromną, nigdy nie dbał o popularność i sławę, które jak jest napisane w przedmowie jednego z albumów artysty, "przychodziły jakoś same..."
      Jako dziecko pomieszkiwał w Głownie, kiedy przed II wojną światową jego ojciec Adolf Heidrich był jednym z dyrektorów w fabryce Norblina. Przed wernisażem kurator wystawy Dariusz Młynarczyk, zabrał Andrzeja Heidricha na sentymentalny spacer po zakątkach Głowna, które artysta zapamiętał z dzieciństwa. Podczas wizyty w naszym mieście mistrzowi towarzyszył wnuk Aleksander.
      Wystawę prac Andrzeja Heidricha - "twórcy piękna polskich banknotów" - można oglądać w galerii w Banku Spółdzielczym w Głownie do 30 listopada. Wystawa obejmuje projekty banknotów obiegowych oraz tych , które w obiegu się nie znalazły, akwarele, karty pocztowe oraz inne przedmioty zaprojektowane przez twórcę. Wystawę otworzył osobiście autor prac.

247

- Jestem tu dzisiaj z wyjątkowym człowiekiem i jest to wielka, historyczna chwila. Panie Andrzeju, bardzo Panu dziękujemy za wrażenia estetyczne. Słowa wdzięczności kieruję również do osób, które przyczyniły się do tego, że spotkanie z Panem Heidrichem doszło do skutku. Drogi mistrzu, w imieniu swoim i Pani wojewodyJolanty Chełmińskiej życzę wielu lat zdrowia i dziękuję za to, co zrobił Pan dla Rzeczpospolitej – mówił obecny na wernisażu wicewojewoda łódzki Paweł Bejda.

243

242

244

240

 

Copyright © Bank Spółdzielczy w Głownie           powered by netster 3.1